Hrací náčiní

Náčiní, se kterým se tento sport provozuje, říkáme kotouč a skládá se ze tří částí – tělesa, kluzné desky a rukověti (ručičky). Hmotnost kompletního složeného kotouče se pohybuje, podle třídy, v rozmezí od 4,62 kg  do 5,49 kg. Veškeré rozměry i hmotnosti  náčiní včetně tolerancí jsou dány mezinárodními pravidly IFI.Pokud jde o cenu vybavení (náčiní) na led a na asfalt, pohybuje se v rozmezí mezi 10 až 15 tisíci korunami podle toho, jaké náčiní a od jakého výrobce si hráč vybere. Cena profi náčiní od renomovaných  výrobců se přibližuje 20.000 Kč.

Těleso – je složeno z pružného ocelového prstence, do kterého je vlisována umělohmotná  vyztužovací vložka a navrch je napevno uchycena umělohmotná skořepina, jejíž funkcí je umožnit barevné rozlišení a estetický vzhled kotouče. Tělesa mají průměr 276 mm, výšku 86 mm, hmotnost od 3,50 do 3,91 kg a jsou rozdělena do čtyř hmotnostních tříd a podle hmotnosti jsou používána jednotlivými kategoriemi sportovců. Mládež hraje s nejlehčí třídou..

Kluzná deska – je výměnná a barvy ve kterých jsou vyráběny označují jejich tvrdosti. Od nejpomalejších modrých, přes žluté, šedé, černé až po zelenou, která je nejrychlejší. Všechny barvy s výjimkou zelené mají tři stupně tvrdosti, takže hráč má bohatou škálu možností volby tvrdosti desky, čímž reguluje rychlost hodu podle své síly a hlavně taktického záměru, tj. podle toho, jaký hod potřebuje realizovat. K tomuto rozhodnutí je potřeba značné zkušenosti. Toto platí jak pro desky gumové, používané na ledové povrchy, tak i pro desky z umělé hmoty, používané pro asfaltové nebo betonové povrchy. Desky mají průměr 265 až 269 mm, hmotnost od 0,85 do 1,15 kg a celkovou tloušťku 20 mm.

Rukověť – vyrábí se z různých materiálů. Mají různě zpracovaný povrch, různou délku  a  průměr. Její hlavní funkcí je udržet kotouč v ruce až do chvíle, kterou hráč vnímá jako optimální moment či polohu pro poslání kotouče do cílového pole se záměrem provedení co  nejpřesnějšího hodu. Z toho vyplývá, že musí dobře sedět v ruce a nesmí klouzat. Její tvar, délka, průměr, těžiště i hmotnost jsou přesně vymezeny pravidly, nicméně z palety nabízených rukovětí /ručiček/ hráč vybírá tu, která mu nejvíce vyhovuje.

Maximální průměr je 55 mm, délka od 234 do 339 mm a hmotnost od 0,27 do 0,43 kg.

Cílový gumový kroužek – v cílovém poli je středem hry, má průměr 120 mm, výšku 40 až 45 mm a jeho hmotnost je 0,38 až 0,43 kg. V jeho středu je otvor o průměru 60 mm. 

Cílové pole – Cílové pole má tvar obdélníku o rozměru 3 x 6 metrů a v jeho středu je nakreslen křížek, který vyznačuje výchozí polohu cílového kroužku.  Před zahájením hry se cílový kroužek pokládá právě na toto místo. Obdélník je vůči hráči situován užší stranou. Na dlouhé straně hokejového hřiště se dá na hrací plochu nakreslit až14 hracích drah vedle sebe. Toto  umožňuje odehrávat jednotlivá utkání souběžně, turnajovým způsobem dle připraveného rozpisu, který určuje  kdo s kým  v jakém pořadí a na jaké dráze  vzájemné utkání odehraje

5 názorů na “Hrací náčiní”

  1. Dobrý den,
   náčiní se kupuje skoro výhradně v zahraničí – pohraniční oblasti Německa a Rakouska, kde to mají v obchodech se sportovním náčiním nebo přímo u výrobců, případně na velkých zahraničních turnají. V České republice je pouze jeden výrobce, p. Miroslav Lafata, který ovšem vyrábí pouze ručičky.

   S pozdravem LK

 1. Irena Hencová

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, kde je možné zakoupit vybavení na metanou do tělocvičny?

 2. Irena Hencová

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, kde je možné zakoupit vybavení na metanou do tělocvičny? Popřípadě, kde můžu požádat o radu při zakoupení?

 3. Dobrý den,
  náčiní se kupuje skoro výhradně v zahraničí – pohraniční oblasti Německa a Rakouska, kde to mají v obchodech se sportovním náčiním nebo přímo u výrobců, případně na velkých zahraničních turnajích. Co se týče metané v tělocvičně, je potřeba položit speciální povrch – např. řešení s obchodní názvem SAPU ( https://www.sapu.de/ ) nebo LIKE-ICE ( http://like-ice.at/ ). Všeobecně lze tyto produkty koupit přímo do výrobce, případně existuje webový obchod https://www.eisstock24.de/ .

  LK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *