Mistrovství v rakouském Amstettenu

Ve dnech 20. 2. až 24. 2. 2018 se uskutečnilo v dolnorakouském městě Amstettenu Mistrovství světa v kategorii U23 a Mistrovství Evropy v kategoriích U19 a U16 v lední metané a hodech do dálky. Česká mládež byla přítomna ve všech kategoriích v soutěžích na cíl, družstev a jednotlivců. Soutěže v hodech do dálky se Češi neúčastnili.

Letošní výsledky byly oproti minulým letům, kdy jsme přivezli medaile, slabší, nicméně i tak velmi pěkné. Za povšimnutí stojí postup Josefa Čecha do finále jednotlivců (v konečném pořadí 10. místo) v kategorii U23 a postup Jana Strnada tamtéž (v konečném pořadí 12. místo) v kategorii U19.

Hned následující týden, konkrétně ve dnech 26. 2. až 3. 3. 2018 proběhlo ve stejné hale Dvanácté mistrovství světa v lední metané mužů a žen. Čtrnáct dní v kuse je již slušný zápřah pro pořadatele a slouží jim ke cti, že vše zvládli na výbornou. Stejně tak naši nejvyšší funkcionáři, kteří v Amstettenu strávili také 14 dní.

Po příjezdu všechny čekala obligátní materiálová kontrola, která se neobešla bez obvyklých drobných nepochopení. Následoval trénink a zahajovací večer s losováním.

Hned první hrací den se prokázala výborná pohoda českých týmů – muži pokračovali do druhého kola v soutěži družstev na 6. místě a ženy na místě 5.. Nelze vyloučit, že na tom měla zásluhu i první česká fanynka na mistrovství světa. Transparent „Češi na stupně“ visel po celou dobu mistrovství na tribunách a je na mnohých záběrech fotografů a kameramanů. Díky Markéto!!!

Ve středu pokračovalo mistrovství soutěží jednotlivců. Češi se za své výkony nemusí stydět, zejména Marta Levá, která skončila na prvním nepostupovém 13. místě a také Lukáš Kohout, který se výkonem 306 bodů dostal z posledního postupového 12. místa do pátečního finále.

Ve čtvrtek proběhlo druhé kolo, ve kterém muži zazářili hlavně v zápase s Rakouskem, v němž již po 4 točkách vedli 18:0 a bylo tak jasné, že zaskočené Rakušany porazí. Bohužel se tento úspěch nepodařilo proměnit v postupové místo a muži tak skončili pátí. Odpoledne se odehrály soutěže v hodech na cíl družstev, ve kterých jak muži (285 bodů), tak ženy (235 bodů) obsadili shodně 6. místo. Díky těmto umístěním jsou zaručena tři místa pro Českou republiku do soutěží jednotlivců na dalším MS..

Páteční dopoledne patřilo druhému kolu v ženské soutěži družstev. Češky na skvělé výkony z úterního prvního kola nenavázaly a nedokázaly se posunout na 4. místo, které přenechaly Švýcarkám. Nakonec skončily na 6. místě. Odpoledne pak přišly na scénu očekávaná finále jednotlivců s jedním českým zástupcem. Celá česká výprava se svorně účastnila fandění a svým nadšením a elánem strhla k fandění i ostatní diváky. I díky této morální podpoře se Lukáši Kohoutovi podařil výkon v podobě maximálních 60 bodů při máslech na střed, což je i na nejvyšší úrovni velmi neobvyklé. Bohužel slibný začátek nedokázal dotáhnout až do konce. S celkovým součtem 591 bodů se však posunul na výborné 10. místo. Díky všem fanouškům!!!

Po fandění přišel zasloužený odpočinek, a tak se část výpravy vydala na finále v hodech do dálky do nedalekého Winklarnu. Obsazení finále slibovalo skvělou show, což se také potvrdilo. Atmosféra ve winklarnské hale byla elektrizující a jistě pomohla i domácímu Bernardovi „Berni“ Patschgovi ke strhujícímu výkonu a získání zlaté medaile.

V sobotu už české výpravě „zbyly jen oči pro pláč“ (ani muži a ni ženy se neprobojovali do finále), a tak všichni členové sledovali vrcholné výkony postupujících družstev. Mezi ženami, i přes protesty Italek s průběhem semifinále, vyhrály Rakušanky, mezi muži kralovali Němci, i s pomocí vyhoření prvního střelce Rakouska Andrease Kaufmanna.

 

Jako jeden z členů reprezentace bych rád poděkoval Českému svazu metané za „zájezd“ a hlavně materiální podporu. Z mého pohledu bylo mistrovství úspěšné a těším se na případná další.

 

LK

Kompletní výsledky MS a ME mládeže

Kompletní výsledky MS dospělých

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *